Tavaszi klímaszerviz – Hogyan készítsem fel a légkondit a nyárra?

Habár a tavasz még csak most kezd el igazán kibontakozni, néhány héten belül már közel nyári hőségekre számíthatunk, és rövidesen a kánikulák is megérkeznek majd.

A tavasz a legideálisabb időszak a légkondicionálók karbantartására, hiszen hatékony és gazdaságos működéshez elengedhetetlen, hogy klímarendszere a lehető legjobb állapotban várja a kánikulát.

Szóval mikre kell odafigyelnie a klíma tavaszi karbantartása során? Íme néhány hasznos tanács!

 

Takarítsa le a kültéri egységet

A kültéri egységre az ősz és a tél során minden bizonnyal rengeteg por, sár, falevél és egyéb kosz rakódott le. Ezek a szennyeződések megakadályozzák, hogy a klíma a lehető legjobban működhessen, ami nem csak a hűtési teljesítményre, hanem a fogyasztásra is hatással lesz.

Távolítson el minden oda nem illő tárgyat a rácsok közül, illetve törölje le alaposan a kültéri egységet. Ha az elmúlt hónapok során fű, bokrok vagy faágak nőttek a berendezés közelébe, akkor ezeket is metssze el onnan. Ez egyrészt a könnyű hozzáférés, másrészt az ideális légáramlás biztosítása érdekében fontos, továbbá jobb, ha semmi sem akadhat bele a berendezésbe működés közben.

Ellenőrizze a szigetelést

A beltéri és a kültéri egységeket két csővezeték köti össze (a kábeleken kívül). A vastagabb elszívócső szigetelést igényel, különben a rendszer nem lesz képes hatékonyan lehűteni a levegőt, és ez a villanyszámlán is meglátszik majd. Ezt a szigetelést mára a klíma telepítése során felhelyezik.

Ellenőrizze tehát, hogy a cső mindenütt ép-e, és hogy a szigetelés is megfelelő-e rajta. Ha nem, akkor cserére lesz szükség, amit mindenképpen egy szakembernek kell elvégeznie.

Cserélje vagy tisztítsa ki a klíma szűrőjét

A légkondicionálók légszűrője biztosítja, hogy a levegő ne csak hűvösebben, hanem tisztábban is jusson vissza a szobába. A légszűrő a levegőben lévő port, kórokozókat, allergéneket és egyéb szennyeződéseket fogja fel. Na persze, rendszeres használat esetén ezek a szűrők idővel megtelnek és eldugulnak, ami csökkenti a berendezés hatékonyságát, illetve megakadályozza a levegő átszűrését is.

A klímaberendezéshez kapott kézikönyvből tájékozódhat, hogy cserélhető vagy tisztítható szűrőt használ-e légkondicionálója, és ez alapján, hogy hogyan kell eljárnia.

Ellenőrizze a kondenzvíz-elvezetőt

A légkondicionáló berendezések működése során kondenzvíz keletkezik, amelyet egy csövön keresztül szokás kivezetni a szabadba. Ha azonban ez a cső megsérül vagy eldugul, akkor a kondenzvíz nem lesz képes megfelelően elfolyni, és akár vissza is csepeghet a beltéri egységbe, abból pedig a szobába.

Fontos tehát a csövet is ellenőrizni, és elvégezni rajta a szükséges karbantartásokat, ha valami nincs rendben.

Tesztelje le a termosztátot

Amennyiben a légkondicionáló egy központi rendszer része, és egy falra szerelt termosztáttal is vezérelhető, érdemes kipróbálni, hogy megfelelően működik-e együtt a két berendezés.

Kapcsolja hűtésre a termosztátot és állítson be rajta a szobáénál 4-5°C-kal alacsonyabb hőmérsékletet. Minden bizonnyal szükség lesz néhány percre, hogy érezze a hatását, szóval adjon neki egy kis időt.

Ha azonban 5-10 perc elteltével sem érzi a hideg levegőt, akkor kérje egy szakember segítségét. Ha pedig már itt tartunk…

Bízza szakemberre a karbantartást

Ha biztosra szeretne menni, akkor a fent felsorolt feladatokat bízza egy tapasztalt klímaszerelőre. Egy szakember olyan problémákat képes észrevenni, amik a későbbiekben sokkal súlyosabb gondokat okozhatnának, illetve költséges javításokat és cseréket igényelnének!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük