Szaldó elszámolás napelem rendszerekhez – ami nélkül kérdéses a megtérülés?

Nehéz kérdés a szaldó elszámolás napelem rendszerek tekintetében. Nem abból a szempontból, hogy maga a szó értelmezése lenne nehéz, sokkal inkább a fogalom megítélése, állandósága és ennek az egész kérdéskörnek a helyes és reális átlátása mennyire egyszerű – vagyis inkább szerintem mennyire nem az. De kezdjük az egészet az elején. A téma fejtegetésében a napelemrendszer.info volt nagy segítségemre, ami egy napelemes információkkal és szolgáltatásokkal foglalkozó oldal. Én azóta követem, amióta ilyen zűrök vannak a napelemes világban, mert itt mindig megtalálom a legfrissebb információkat a témával kapcsolatban és nem kell nekem mindig utána olvasnom a hivatalos forrásoknál, hogy hogyan változtak a lehetőségek napelemes fronton.

A szaldó elszámolás napelem rendszerek esetében azt jelentette egészen sokáig, hogy a nullás villanyszámla nem csak egy elérhetetlen cél, hanem egy életszerű jelenség, ami lehetővé tette, hogy a napelemes rendszerbe való befektetés valóban megtérülhessen. Itt arra volt lehetőség az időben cselekvőknek, hogy egy olyan elszámolási módban kössenek szerződést a szolgáltatóval, amely részeként a termelt és megvásárolt energiamennyiségeket előjelesen sommázzák, majd az elszámolási időszak éves periódusának lejártával csak a fennálló összeg után kell fizetni. Ebben jól érezhető, hogy benne van a nullás számla lehetősége, de még akár a túlfizetésé is, aminek az a végeredménye, hogy akár a szolgáltató is fizethet nekünk vissza, ha úgy jön ki a lépés.

Ebben az elszámolási formában az volt a roppantmód kedvező, hogy a piaci áron vásárolták vissza is a háztartások által megtermelt áramot. Ez az európai sztenderdektől alapvetően eltér, erre is kitér a napelemrendszer.info erről szóló bejegyzése, ahol azt részletezik, hogy hogyan változik az elszámolás az elkövetkezendő időkben.

Egyik részről már most is változott, hiszen már nem lehet csatlakozni az eddigi módon a hálózathoz, szaldó elszámolás napelem rendszerekhez már csak azoknak van, akik eddig is ebben az elszámolási formában voltak, vagy akiknek még az idén megépül a rendszerük úgy, hogy annak még a tavalyi évben elindult a hálózati csatlakozási engedélyeztetési folyamata. Szóval nem egyszerű a dolog, ha nem tudjátok követni, a napelemrendszer.info-n tudjátok újra átfutni ezeket a kérdéseket, elvégre mégis ott van részletesen körüljárva ez a kérdés.

A következő időszak új elszámolási rendszere ennél kedvezőtlenebb is lehet. Összességében persze még mindig meg lehet majd közelíteni az olcsó villanyszámlát, de hogy a nullás számla is elérhető lesz-e még, az már kérdéseket hagy maga után. A bruttó elszámolással kapcsolatosan még mindig nincsenek pontos konkrétumok, hogy ez most valójában mennyivel fog kedvezőtlenebb viszonyokat hozni, majd kiderül. Egy biztos, hogyha a legújabb információkat szeretnétek olvasni a témában, akkor a napelemrendszer.info-t érdemes a könyvjelzők közé tenni, mert itt azonnal megjelenik minden, ami ezzel a kérdéssel kapcsolatosan változik majd. A szaldó elszámolás napelem rendszerek tekintetében nem múlik el teljes mértékben tehát, ugyanúgy felvásárolja a túltermelt energiát a szolgáltató, csak az nem mindegy majd, hogy mindezt mennyiért teszi. Nyilván jóval kevesebbet fog érni a lakosság által megtermelt energia, mint az, amit nekünk meg kell vásárolni.

Arra vonatkozólag, hogy ezek a változások milyen hatással lesznek a napelemes rendszerek megtérülésére vonatkozólag, arról egy hosszas okfejtést lehet olvasni a napelemrendszer.info-n. Az biztos, hogy a zöldebb világ érdekében a napelemre váltás mindig megéri – kérdés, hogy anyagi szempontból is? Erre a választ majd a jövő adja meg, amikor minden részlet kiderül a szaldó elszámolás napelem rendszereknél eszközölt változása kapcsán. Hogy ez mit és mikor hoz az életünkbe, még nem tudni, de a napelemrendszer.info-n keresztül könnyedén követő módban lehet maradni az üggyel kapcsolatosan.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük