Hullámlemez fajták – Mik a különbségek?

A hullámlemez egy nagyon sokoldalúan használható és rendkívül költséghatékony megoldás a tetők fedésére. A mai technológia ráadásul jóval környezetbarátabb megoldásokat kínál a különféle típusokra, és egészen dizájnos kivitelben kaphatóak. Milyen különbségek vannak az egyes típusok között?

 

Méretek

A hullám – azaz sinus – lemez a trapézlemezhez hasonlóan helyezhető fel, azonban sokkal esztétikusabb látványt nyújthat, hiszen a szögletes ívek helyett lekerekített ívek találhatóak. Ugyanúgy horganyzott acéllemezből áll, ahogyan a trapézlemez, és szintén rendkívül strapabíró anyagról van szó. Méreteit tekintve különféle vastagságokkal találkozhatunk. Ezek általában 0,4-0,8 közötti vastagságot jelentenek. Attól függően, hogy milyen épületre és milyen céllal keresünk hullámlemezt, kell megállapítani annak vastagságát is. Ezen kívül a hullámok sűrűsége és nagysága is eltérő lehet.

 

Felületek

Alapvetően a hullámlemeznek háromféle típusa létezik. Ebből a legismertebb a műanyaggal felületkezelt változat, amely ezzel plusz időjárás állóságot kap. Azonban készülnek bitumenes és kifejezetten csak műanyagból készült lemezek is. Ez utóbbi kifejezetten olyan szerkezetekre való, amelyeknek kicsi a teherbírása. Ezért például favázas nyaralók, előtetők vagy kisebb építmények – például beállók, csirkeólak – tetőzetére a legmegfelelőbbek. A bitumenes már egy jóval erősebb anyagot jelent. Itt azonban érdemes megjegyezni, hogy ez már közel sem az a bitumenes technológia, mint régen, ugyanis azóta kifejlesztették a bitumen kifejezetten környezetbarát típusát.

Színek

Régen a hullámlemezből nem volt akkora választék, mint manapság. Azonban a technológia fejlődésével már elértük azt, hogy szinte a szivárvány minden színében választhatunk hullámlemezt. Ezeket bármelyik típusra kérhetjük, hiszen a felületkezelése színes elemek esetén sem akadály már.

 

Milyen hullámlemezt válasszunk?

A fent említett opciók és különbségek fényében felmerül a kérdés, hogy milyen hullámlemezt érdemes választanunk? Először is mindenképp az épület sajátosságait kell figyelembe vennünk. Ha például egy kifejezetten könnyűszerkezetes kis nyaralót szeretnénk lefedni, akkor lehetséges, hogy a műanyag hullámlemez lesz a jó választás. Azonban családi házaknál, gyárcsarnokoknál és más épületeknél egyértelmű, hogy a fém, illetve a bitumenes hullámlemez lesz a legpraktikusabb. Az időjárási körülményekre is oda kell figyeljünk. Ha például a hegyekben található épületet szeretnénk lefedni, ahol gyakran esik nagy mennyiségű hó, akkor mindenképp a legerősebb hullámlemezt kell válasszuk. Hasonló a helyzet akkor is, ha olyan területre kerül a tetőzet, ahol gyakran erős szél fúj. Vagyis a körülmények szintén nagymértékben befolyásolják a hullámlemez típusának kiválasztását. A szín kiválasztása ezen túl természetesen főleg az esztétikai kérdésben lehet döntő. Azonban ebből a szempontból is érdemes átgondolni néhány apróságot. Például ha olyan helyen kell lefedni a tetőt, ahol azt folyamatosan éri majd a nap, akkor lehetőleg ne fekete hullámlemezt válasszunk, hacsak nem tervezünk erősen alászigetelni a tetőnek – például nyaralók esetén. Ez apróságnak tűnhet, mégis nagy jelentősége lehet, főleg fém hullámlemezek esetében. A Pascal hullámlemezekről írt tájékoztatójában további információkat is megtudhatunk a hullámlemez előnyeiről és felhasználásáról.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük